7 340

Секція «Моделізм»

   Стендовий судномоделізм – самостійний вид декоративно-прикладного мистецтва, метою якого є створення масштабної моделі корабля-прототипу, використовуючи творче поєднання історико-технічної достовірності моделі, її художнього втілення і майстерності виконання. Щорічно національна федерація судномодельного спорту України проводить чемпіонати нашої країни, а Міжнародна федерація НАВІГА - чемпіонати Європи та світу, на яких ми регулярно займаємо призові місця.


 Елітний судномоделізм: відмінності від хобі та технічних макетів


    Що таке судномоделізм і що можна вважати моделлю? В даний час поняття «судномоделізм» включає в себе занадто багато, дуже не конкретне, і розуміється по-різному. До нього потрапляє все, що нагадує маленький кораблик. Будь-хто, хто спробує знайти чітке формулювання, швидше за все, натрапить на визначення, що включають такі слова, як: «технічний вид творчості», «спорт», «мистецтво». Особисто мені не вдалося зустріти визначення, яке б більш-менш точно охарактеризувало саме поняття судномоделізму. Нині прийняті формулювання підходять тільки до сучасних класів моделей в класифікації НАВІГА. У цій, загальновизнаній класифікації, стендові моделі відчувають себе дуже незатишно. Це й не дивно, якщо врахувати, що в основі такої класифікації лежить «спортивний» принцип. Чому так вийшло, і що тепер робити – розмова особлива. Зараз, на мій погляд, стендові моделі потребують прийнятого, конкретного визначення, яке повинно ґрунтуватися на властивих цьому виду судномоделізму особливостях. У майбутньому можливе створення на основі такого визначення власної класифікації всередині класу.

    Які ж ці особливості і з чим вони пов'язані? Дуже коротко і схематично це виглядає так: спочатку в основі ідеї створення моделі корабля лежав сакральний сенс. Модель мала культове призначення, служила релігійним цілям і не варто думати, що це відноситься тільки до моделей давнини (човен «Ра», замогильні човни фараонів). Європейська традиція розвивалася аналогічно. Так народився клас «вотив моделей». Вотивні предмети, вотивні дари (лат. Votivus – присвячений богам, від votum - обітниця, бажання) - різні речі, принесені в дар божеству за обітницею, заради зцілення або виконання будь-якого бажання. Звичай приношення вотивних предметів - пом'якшена форма жертвоприношення. Традиція відома, починаючи з часів печерної людини, до наших днів. Модель, як символ і втілення реального корабля, приносилася в дар і містилася для божественного захисту і заступництва. Сенс такого моделізму – втілення реального корабля в образі його моделі для вищих сил. Пунктуальна відповідність технічним особливостям і деталям значення не мало. Більшість найбільш старих, таких, що дійшли до наших часів, європейських моделей відносяться до цього класу. Не секрет, що успіх релігійного дару залежав від його цінності. Не всякий предмет був гідний потрапити до храму, і модель починала набувати рис предмета декоративно-прикладного мистецтва. У цій якості вона викликає інтерес у найбільш впливової частини суспільства і проникає в палаци і торгові доми як цінний предмет інтер'єру або колекції. Поступово, звільняючись від сакрального сенсу, модель стає предметом розкоші.

    Часто можна зустріти думку, що в певний період моделі мали прикладне значення і виконували роль ескізних проектів. Як приклад наводять англійські адміралтейські моделі. Ця думка справедлива лише з певними застереженнями. Дійсно, кораблебудівна практика XVI-XVII-го століть не знала проектної документації і креслень (та й інші види технічної діяльності). Навряд чи можна назвати кресленням, в сучасному розумінні цього терміна, документи тієї епохи. Малюнок, ескіз – ось найбільш відповідна назва для графічних матеріалів цього часу. Спробуйте побудувати модель, використовуючи тільки «альбом Кольбера». Модель тоді була найбільш вдалим способом показати особливості майбутнього корабля. Однак потрібно пам'ятати, що завдання такої моделі були суворо обмежені: показати обводи і основні розміренння корпусу, загальний план палуб і артилерії, декор. Ось і все. Про високий ступінь деталювання і сувору масштабність деталей й мови не було. Була можливість продемонструвати деякі конструктивні рішення корпусу і особливості конструкцій. Але навіть такі моделі не мали тільки утилітарний характер. Після демонстрації і затвердження проекту, вони призначалися в дар, як предмет великої цінності і престижу – в  іншому випадку, навіщо використовувати цінні матеріали, витрачати час на обробку і декор моделі? Той же декор можна набагато швидше й детальніше продемонструвати на папері. Модель часто будувалася не до, а під час побудови реального корабля. Висновок: модель все одно залишається предметом розкоші і мистецтва.

     З початку XVIII-го століття практика таких «утилітарних» моделей швидко сходить і виділяється у вигляді технічних макетів окремих секцій, вузлів або конструкцій. Відбувається різкий поділ модельної практики на стендові моделі і макети. Технічним і навчальним цілям продовжують служити макети і роблять це дуже успішно досі. Старі великі моделі 1:10, 1:12 - той же модельний ряд з конкретними навчальними цілями. Технічні моделі успішно будують зараз, і вони виконують свої завдання при проектуванні і розрахунках реальних кораблів, тільки за судномоделізм це не вважається. Стендові моделі звільняються від утилітарних цілей і все більше виконують естетичні завдання. Зростає ступінь деталювання, ретельність обробки, масштабність, час створення і трудовитрати. Моделі стають справжніми витворами декоративно-прикладного мистецтва і мають високу вартість. Це вже не просто практика одинаків, а робота професіоналів і навіть цілих колективів. У створенні моделі беруть участь майстри ювелірної справи, різьбярі по кістці і інші.

    Кінець XVIII і перша половина XIX-го століття – вершина  судномодельного мистецтва, те, що викликає захоплення, служить нам прикладом. І тут немає якихось особливих національних шкіл і стилів. Загальний вектор – від технічного макета до моделі, як твору мистецтва високої майстерності. Погляньте на кращі російські, англійські, французькі моделі – тенденція  одна і та ж сама. Варто зазначити, що таке зміщення акцентів відбувалося не на шкоду технічної достовірності та масштабності. Навпаки, саме моделі цього періоду найбільш достовірні і масштабні! При створенні моделі, як технічно достовірного образу корабля-прототипу, стався дивний синтез історичної достовірності, декоративного мистецтва і майстерності автора.

    Мені здається, що саме такий підхід і повинен лежати в основі визначення та класифікації стендових моделей.

    Голова секції «Моделізм» Євген Володимирович Єпур

Autres sections: