Актуальність біологічного забруднення природного середовища та участь громадської організації «Спілка Мариністів» в їх рішенні.

1 444

Марканов Микола Михайлович, лікар ветеринар

 

  

Використання в 15 столітті мікроскопа у зоологічній практиці стало тригером для вивчення невидимих бактерій та вірусів, а научно-технічний прогрес змінив співвідношення сил у біоценозі,- людина почала домінувати та керувати абіотичними та біотичними факторами планети.    

Протягом існування людства, включаючи 19 століття, природа самостійно усувала наслідки господарської діяльності людини, у той час, як біоценоз зазнав невиправних втрат наземних та морських ссавців- зникли сотні видів тварин та рослин.

    У 21 столітті тимчасовий показник природних змін зменшився до часових вимірів, який характеризується збільшенням чисельності населення та свійських тварин, посиленням хімічного, генетичного, мікробіологічного, радіохвильового забруднення біосфери, таненням льодовиків, зникненням річок та водойм, які призводять до незворотних змін біологічної рівноваги.

    Відомо, що органічні та неорганічні забруднення середовища формує субстракт у вигляді поживного середовища, який спричиняє появу та організацію колоній мікроорганізмів, що сприяють пригніченню біоценозу, у тому числі зміні біотома землі, водних джерел, які служать платформою для формування харчової піраміди. Небезпека хімічного, мікробіологічного та генетичного забруднення землі, а також джерел водяного стоку, полягає в її можливих незворотних патологічних процесах, не лише в організмі людини, але і у біосфері в цілому. Мільйони тон стічних вод зливаються в річки, озера, моря, концентруючи в них та у гідробіонтах патогенів зооантропонозів, котрі є небезпечними для біологічних організмів та для «розумного» балансу. Одним з таких резервуарів є молюски (мідії), як носії гепатиту, можливо й інших інфекцій. Наведений лише один приклад із сотні патогенів, котрі формують епізоотичні ризики в природному середовищі, та показують,   наскільки може бути адаптивний мікроорганізм до змін умов існування.

    На думку фахівців, епізоотичні ризики існували завжди та в сучасному світі керуються людиною за умовою їх своєчасної профілактики.

     На черговому засіданні членів організації «Спілка Мариністів» обговорили потенціальні екологічні ризики навколишнього середовища та прийняли рішення довести за допомогою живопису до жителів планети екологічні проблеми буття та шляхи їх вирішення:

-індивідуальна культура людини у використанні природних ресурсів,

-культура соціальних відносин,

-культура економічних відносин,

-культура політичних відносин та рішення щодо використання природних ресурсів.