Морські ссавці Чорного моря в сучасному світі

2 234

Легенди, міфи, наукові статті,

фантастичні історії про життя

дельфінів не можливо порівняти з

об’єктивною реальністю- безпосереднє

спілкування та спостереження за ними.

Незважаючи на десятиліття проведених

наукових робіт дельфіни залишаються

загадкою для науковців.


    Морські ссавці завжди привертали увагу вчених, особливо дельфіни. Можливість мешкання у водному середовищі в різноманітних гідрохімічних та кліматичних умовах характеризується їх стійкими адаптаційними характеристиками, котрі відрізняють їх від наземних тварин. Походження дельфінів залишається загадкою, хоча наявні палеонтологічні факти, які свідчать про тривалість поетапного еволюційного процесу, приблизно- 25 млн. років.

   «До теперішнього часу, жодне з припущень про походження китоподібних не є цілком достовірним. Місце китів у когортах та порядках не встановлено, оскільки вони повністю пристосувалися до водного способу життя та представляють собою найбільш своєрідний тип ссавців, що відхилився (Національний педагогічний університет, Київ, Україна, Khomenko B.G.)».

    Наукові досліди свідчать про наявність у предків китоподібних первісної сигнальної системи у вигляді комплексу безумовних та умовних рефлексів, а також колективного інформаційного міжвидового поля, яке забезпечувало їх орієнтацію в зовнішньому середовищі, добування корму, безпеку та відтворення.

    Україна є однією з провідних країн, у якій створені умови для вивчення морських ссавців. Наявність наукових установ, сучасних об’єктів (дельфінаріїв) призначених для утримання морських ссавців, дозволяє продовжити наукові дослідження в області екології чорноморських дельфінів, які розпочалися в 1965 році та пов’язані з відкриттям Державного океанаріуму в м. Севастополь. Великий внесок у вивчення морських ссавців внесли видатні вчені д.б.н. Михальов Ю.А., д.т.н. Журид Б.А., Вержнікова С.В.

    Під час проведення наукових робіт вивчався розподіл дельфінів у Чорному морі, шляхи міграції, фізіологічні та морфологічні особливості, відтворення, умови утримання в закритій гідро-екологічній системі, а також етологія морських ссавців, яка отримала не лише теоретичне обґрунтування, але і практичне застосування їх високих асоціативних та комунікативних особливостей.

    В останні роки естафету НДЦ «Державний океанаріум» перейняли приватні дельфінарії, зокрема Культурно-оздоровчий комплекс «Немо», котрий створив школу «Немо» та об’єднав спеціалістів різноманітних професій в одному науковому підрозділі щодо вивчення адаптаційних характеристик морських ссавців, а також особливостей поведінки. «В Школі», яку очолює О. Комогорова, за останні десятиліття досягли певних результатів у теоретичній та практичній підготовці спеціалістів не лише в області етології морських ссавців, але і в фізіології, клінічній діагностиці та відтворенні, що дозволило розширити знання щодо їх репродуктивних властивостей та поведінки.

    Починаючи з лютого 2021 року, згідно з рекомендаціями міжнародної конвенції АССОВАМS, а також рішенням Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та природніх ресурсів України на базі

Одеського дельфінарію та Біопарку здійснюються заходи щодо відкриття центру реабілітації диких тварин, разом з яким ГО «Спілка мариністів» планує організувати пункти нагляду за дельфінами в Чорному морі. Такі пункти дозволять вести реєстрацію сезонних міграцій дельфінів та здійснювати збір даних для оцінки стану популяції, не лише тих морських тварин, які існують у зовнішньому середовищі, але і тих, що мешкають в штучних умовах.

Марканов Микола Михайлович, ветеринарний лікар.